Bëni vetveten për fillestar: sekretet e suksesit dhe këshilla për zgjedhjen e bimëve

 1. Çfarë është florarium
 2. Cilat janë avantazhet e rritjes së mini-kopshte
 3. Çfarë ju nevojitet për të krijuar një florarium
 4. Cilat bimë janë të përshtatshme për mbarështimin pas xhamit
 5. Si të krijoni florarium tuaj të parë

Kopshte miniaturë prapa xhamit duket se janë lodra, por këto janë bimët më të vërteta të gjalla. Dëshironi njëjtë? Asgjë nuk është më e lehtë!

Të lodhur nga lule shtëpie në rritje në mënyrë të modës së vjetër në tenxhere në një dritareje? Mundohuni të krijoni një mini-kopsht në çdo enë qelqi të përshtatshme. Bimë të tilla duken spektakolare, nuk marrin shumë hapësirë ​​dhe nuk kërkojnë shumë kohë. Ju keni shikuar mini-kopshte për një kohë të gjatë, por nuk dini se ku të filloni, ky udhëzues do t'ju ndihmojë se si të bëni një florarium me duart tuaja. Por së pari, njihuni me tiparet e këtij hobi.

 1. Çfarë është florarium
 2. Cilat janë avantazhet e rritjes së mini-kopshte
 3. Çfarë ju nevojitet për të krijuar një florarium
 4. Cilat bimë janë të përshtatshme për mbarështimin pas xhamit
 5. Si të krijoni florarium tuaj të parë

Çfarë është florarium  Cilat janë avantazhet e rritjes së mini-kopshte  Çfarë ju nevojitet për të krijuar një florarium  Cilat bimë janë të përshtatshme për mbarështimin pas xhamit  Si të krijoni florarium tuaj të parë

Çfarë është florarium

Që nga koha e zbulimeve të mëdha gjeografike, njerëzit ishin aq të impresionuar me florën ekzotike të vendeve të nxehta që ata filluan të organizonin kopshte dimërore në latitudat tona. Ky hobi ishte i përballueshëm vetëm për fisnikërinë, sepse, për më tepër, vetë bimët kushtonin shumë para, kështu që ata gjithashtu kishin për të ndërtuar serë mbresëlënëse. Kohët e princave dhe pasuritë e bollshme kanë mbaruar, por dëshira për bukuri ka mbetur. Pra, ideja e florariumeve - kopshte në kontejnerë të qelqtë të vegjël lindi.

Në kushtet e apartamenteve të vogla, florarium do të jetë një zëvendësim i denjë për serrat e rëndë. Për shkak të hapësirës së mbyllur, ajo mban një mikroklimë të posaçme të favorshme për rritjen dhe zhvillimin e shumë bimëve. Pas qelqit ju mund të rikrijoni një pjesë të rainforest, peizazh shkëmbor ose shkretëtirë.

Pas qelqit ju mund të rikrijoni një pjesë të rainforest, peizazh shkëmbor ose shkretëtirë

E gjitha varet nga shija dhe përvoja juaj. Këtu duhet të theksohet se llojet e ndryshme të florariumeve kërkojnë trajnime të ndryshme nga pronarët e tyre. Për shembull, florarium nga succulents do të zotëruar edhe nga një rishtar, i cili kurrë nuk ka pasur bimë të brendshme më parë. Por krijimi i pyjeve tropikale do të kërkojë njëfarë përvoje në këtë çështje.

Cilat janë avantazhet e rritjes së mini-kopshte

Nëse ju i bëni një pyetje të tillë tifozëve të zjarrtë të bimëve të brendshme, atëherë ne marrim një përgjigje të qartë: "Sepse më pëlqen!". Pra, të gjitha argumentet në favor të florarium janë të destinuara për ata që duan të marrin hapat e parë në krijimin e një mini-kopshti.

 1. Është e bukur! Një vazo qelqi e mbushur me bimë të gjalla dhe elemente dekorative - guralecë, zvarritje, figurina duket e pazakontë dhe elegante. Çdo brendshme do të përfitojë nga dekor të tillë.
 2. Kjo është interesante! Kujdesi dhe vëzhgimi i një ekosistemi të vogël do të jetë me interes për të rriturit dhe fëmijët. Zakonisht nëna rritet bukurinë dhe fëmijët dhe familjet e tjera admirojnë rezultatin.

Çfarë ju nevojitet për të krijuar një florarium

Dhe nuk do të marrë shumë. Ju mund të gjeni gjysmën e asaj që ju duhet në shtëpi, dhe për të blerë gjysmën tjetër në dyqanet e luleve dhe dyqaneve të përkëdhelur. Pra, ne aksioneve:

 • Enë qelqi Zgjedhja është e mrekullueshme. Ju mund të blini një enë të gatshme, por jo gjithmonë të lirë - një tenxhere të posaçme, një akuarium me formë të rrumbullakët ose në formë kupoli. Ju mund të ndërtoni një shtëpi për bimët me duart e veta, nuk mund të bëni pa ndihmë mashkullore. Dhe ju mund t'i përshtatni nevojave tuaja gjithçka që është në dispozicion - kanaçe, gota të mëdha, shishe të mëdha, vazo.
 • Kullimi - balta e zgjeruar, gur ranor, guralecë. Ajo do të marrë shumë, sepse në një enë të mbyllur të ujit të tepërt nuk ka ku të shkojë. Kullimi i bollshëm nuk do t'i lërë rrënjët të thahen.
 • Aktivizuar karbon . Thith aromat e pahijshme dhe ndihmon tokën të qëndrojë e freskët. Zakonisht përdoret në florariume tropikale.
 • Nënshtresa për bimë . Succulents nevojë për një përzierje të lehta rërë, orkide tokës të veçantë të bazuar në pemë leh, pjesa tjetër e bimëve do të jetë tokë mjaft e zakonshme lule.
 • Bimët . Kushti kryesor për zgjedhjen e bimëve është se ata duhet të jenë të vegjël dhe, mundësisht, të ngadalshëm në rritje.
 • Sende dekorative . Pebbles bukur, qelqi me njolla, myshk, kore, qeramike apo figurines suva. Çdo gjë që ju duket e bukur dhe e denjë për të shtuar përbërjen e përgjithshme.
 • Mjetet . Mbjellja e bimëve në florarium dhe kujdesi për ta është më i përshtatshëm me ndihmën e veglave speciale. Një pirg kirurgjik është ideal për mbjelljen në kontejnerë të vështirë, siç është një shishe ose një vazo - është e përshtatshme për ta që ta rregullojnë uzinën. Nëse ju nuk keni një luks të tillë, atëherë piskatore të zakonshme të mëdha, shkopinj kinez ose hala thurjeje do të jenë të dobishme. Është e përshtatshme për të shtypur tokën me një tape verë ose gomë të shkollës. Për ujitje, një shishe llak, një grumbull i vogël, ose një dardhë mjekësore do të bëjë.

Për ujitje, një shishe llak, një grumbull i vogël, ose një dardhë mjekësore do të bëjë

Cilat bimë janë të përshtatshme për mbarështimin pas xhamit

Pa marrë parasysh se çfarë bimë ju vendosni nën xhami, ajo do të rritet dhe zhvillohet në mënyrë aktive, sepse rritja e temperaturës dhe lagështia janë të favorshme për shumicën e banorëve të gjelbër. Por shumë bimë janë kaq shumë në një mendje me kushte të tilla që ata fillojnë të vrapojnë dhe përfundimisht të mbushin të gjithë hapësirën, dhe së shpejti ata plotësisht zvarriten nga kufijtë e kontejnerit.

Për të parandaluar që kjo të ndodhë, bimët për florinari duhet të zgjidhen me kujdes të veçantë. Për fillestarët, opsioni ideal do të ishte succulents: mish yndyror, saxifrage, agave. Ata rriten shumë ngadalë, nuk kërkojnë kushte komplekse të paraburgimit. Me ndihmën e tyre ata krijojnë florariume me një shkretëtirë apo peizazh shkëmbor.

Për rainforest në bankë përshtaten shkurre të vogla të tradescantia, begonias, chlorophytum, fitons, pili. Këto bimë janë të prirur për rritjen aktive, kështu që tradescantia, begonias do të duhet të rregulloj rregullisht pikën në rritje, dhe të tilla si chlorophytum dhe plotësisht të zëvendësohen me të reja.

Këto bimë janë të prirur për rritjen aktive, kështu që tradescantia, begonias do të duhet të rregulloj rregullisht pikën në rritje, dhe të tilla si chlorophytum dhe plotësisht të zëvendësohen me të reja

Më e vështirë për t'u kujdesur janë orchids. Për mirëmbajtjen e tyre, florariums gjerë janë bërë me ndriçim dhe një sistem ajrosje. Për anije të vogla, janë të përshtatshme vetëm llojet me peduncle të shkurtra të tilla si një heqëse veneriane.

Si të krijoni florarium tuaj të parë

Pra, është koha për t'i bërë ëndrrat tuaja të bëhen të vërteta! Le të fillojmë me florariumun më të thjeshtë të succulents. Do t'ju duhet:

 1. Një akuarium i rrumbullakët i vogël ose mund.
 2. Kullimi - është më mirë të përdoret balta, ajo ruan mirë lagështinë.
 3. Tokë për succulents ose një përzierje e kopshtit, tokës fletë dhe rërë.
 4. Rërë, gurë të vegjël dhe të mëdhenj për zbukurim.
 5. Një shkurre e vogël e thëngjillit dhe dy shkurre të yndyrshme.

Rezervuari duhet të lahet mirë dhe gjatë veprimit të zbarkimit me kujdes në mënyrë që të mos mbulojë muret me tokë. Një e katërta e vëllimit të bankave duhet të mbushet me argjilë të zgjeruar, dhe në krye të shtresës së tokës është rreth 5-7 cm. Tani ishte radha për të mbjellë bimët. Një vrimë për sushi është bërë në tokë dhe një ujë të vogël është derdhur në të me një fshij ose një dardhë. Pincë Bush vendosen butësisht në vrimë dhe mbajnë.

Me dorën tjetër, me ndihmën e një shkopi, i rregulloni rrënjët dhe i mbuloni me tokën. Gjithashtu mbillni pjesën tjetër të bimëve. Mbulo gjithë sipërfaqen me një shtresë gurësh ose rërë. Në këtë fazë, ju mund të shprehni imagjinatën tuaj - të bëni një model të pebbles multi-colored, të vendosni më shumë gurë në sfond, duke imituar një shkëmb.

Të gjitha punët do të marrin forcën prej 15-20 minutash. Hera e parë që shkurre janë të ujitur më shpesh, pastaj zvogëlojnë lotim. Është e përshtatshme për ta bërë këtë me një pus të vogël me një hundë të gjatë. Feed bimëve nuk është e vlefshme, përndryshe përbërja do të rritet shumë shpejt.

Kjo është e gjitha. Florarium juaj i parë është gati. Mbetet për të vënë një shtëpi me bimë në një vend të ndritshëm të dhomës së ndenjes ose një dhomë gjumi komod dhe admirojnë bukurinë e saj koncize. Kujdesi për florarium është edhe më i lehtë se sa për shtëpitë e shtëpive më të thjeshta , prandaj mos refuzoni një mini oazë, edhe nëse e konsideroni veten dembelë.

Autor: Oksana Kirichek, sidomos për revistën online "Hobbies e grave".

Dëshironi njëjtë?
Të lodhur nga lule shtëpie në rritje në mënyrë të modës së vjetër në tenxhere në një dritareje?
Новости:
Мастер натяжные потолки
Статьи Опубликовано: 21.12.2016 Мастер потолков монтаж натяжных потолков в Челябинске, 3D потолки, резные натяжные потолки Apply Понгс (Pongs) – выпускает полотна, как матовой и сатиновой фактуры, так

Выбор хороших натяжных потолков
Качественные натяжные потолки придают помещению изысканный вид, подчеркивают особенности интерьера. В сочетании с подсветкой натяжные потолки могут создавать действительно оригинальные и изысканные интерьеры.

"Element" - натяжные потолки в Санкт-Петербурге
  Мы рады предложить вам действительно огромный выбор материалов и решений для декорирования потолка. У нас вы найдёте любые варианты натяжных потолков: от традиционных до самых неожиданных и ярких.

Какие выбрать светильники для натяжных потолков, основные правила
Светильники для натяжных потолков представлены множеством исполнений, отличных по конструкции, параметрам, способу крепления и типу источника света. Такое разнообразие моделей разных марок (в частности,

Вредны ли натяжные потолки
Натяжные потолки являются довольно популярной отделкой. И это объяснимо: данные потолки обладают целым рядом бесспорных достоинств: легкость и быстрота монтажа, гидростойкость, огнестойкость, гигиеничность,

Обои или натяжной потолок что сначала. [Priori]
Приступая к работе нужно учитывать, что обе бригады работают на результат, которым является качество и долговечность. Потому если до финишной отделки стенок установить натяжной потолок будет просто и профили

Почему провис натяжной потолок в доме и как это исправить?
Натяжной потолок – стильно, модно, практично! Это довольно крепкое и износостойкое полотно, способное, при соответственном к нему отношении, служить десятилетия. Но в жизни случается всякое: нередки

Багет для натяжных потолков - какой лучше, размеры и виды ПВХ и фиксирующего профиля, как клеить, цена и где купить в Москве и СПб
Несмотря на то, что натяжные потолки не так давно появились на российском рынке, они успели завоевать большую популярность среди населения. По большей части это связано с тем, что натяжной потолок вписывается

Багет для натяжных потолков
Люди, решившие сделать натяжной потолок впервые наверняка заинтересовывались вопросом: как держится пленчатое полотно на потолке без особо видимых креплений. Все дело в специальной рейке, получившей название

Как сделать 3d потолок своими руками – фото 3д потолков
Традиционное оформление потолков –  побелка  и штукатурка, все чаще уступает место новым оригинальным методам. И если для классических  и офисных стилей рекомендуется  довольно сдержанный дизайн потолочных