Si të mbillni hikërror gjelbër në shtëpi

  1. Si të hani hikërror gjelbër
  2. Metoda e ruajtjes

Për herë të parë duke mësuar për përfitimet e mëdha të hikërror gjelbër ose duke shkuar në një ushqim "të gjallë", shumë njerëz fillojnë të jenë të interesuar në pyetjen, dhe, në fakt, si të mbin gjelbër hikërror në shtëpi . Ne do të shkojmë më tej në këtë pyetje praktike dhe do të përpiqemi të japim përgjigjen më të hollësishme të mundshme në të gjitha hollësitë dhe nuancat.

Pra, për mbirjen e hikërror gjelbër, përgatitni paraprakisht çdo kapacitet: është më mirë të përdorni xhama ose enë qeramike, por në raste ekstreme, gjithashtu mund të mbilleni në plastikë me cilësi të lartë. Ne gjithashtu kemi nevojë për një mbulesë. Pra, për mbirjen e hikërror gjelbër, përgatitni paraprakisht çdo kapacitet: është më mirë të përdorni xhama ose enë qeramike, por në raste ekstreme, gjithashtu mund të mbilleni në plastikë me cilësi të lartë

Për të filluar, lani tërësisht hikërrorin e gjelbër dhe zgjidhni për të siguruar që asnjë pjesë e bimës të mos dalë (e cila është mjaft e rrallë nëse ka shumë cilësi të lartë) ose kernele të zeza që nuk pastrohen nga guaska (nuk ka asnjë dëm në to, por shumë njerëz nuk e pëlqejnë faktin availability). Lani në ujë normal.

Pas kësaj, mbushni hikërror me ujë të pijshëm të pastër; është më mirë kur uji është në temperaturë dhome ose edhe pak më të ngrohtë, sepse në këtë rast kokrrat do të "zgjohen" më shpejt. Plotësoni deri në atë masë që uji rritet një deri në dy centimetra më i lartë se vetë vreshti.

Për më tepër, pas të gjitha manipulimeve të mëparshme, harrojmë për dy orë, madje edhe për të katërja: varësisht nga temperatura në dhomë - më e ngrohtë, sa më shpejt të jetë aktivizuar hikërror i gjelbër; ju do ta kuptoni këtë me faktin se është e fryrë dhe e zhytur praktikisht shumicën e ujit (dhe nganjëherë është e gjitha), nëse nuk e lodhni me ujë. Epo, dhe pastaj befas mbani mend Për më tepër, pas të gjitha manipulimeve të mëparshme, harrojmë për dy orë, madje edhe për të katërja: varësisht nga temperatura në dhomë - më e ngrohtë, sa më shpejt të jetë aktivizuar hikërror i gjelbër;  ju do ta kuptoni këtë me faktin se është e fryrë dhe e zhytur praktikisht shumicën e ujit (dhe nganjëherë është e gjitha), nëse nuk e lodhni me ujë dhe ikjen e lëngut të mbetur. Pas kësaj, përsëri, tërësisht, dy ose tre herë larë drithëra me ujë në temperaturë dhome. Pastaj ju mund të bëni në tri mënyra:

  1. Drain të gjitha lëngët nga enë sa më shumë të jetë e mundur, garzë e lagësht dhe e vënë atë në krye të hikërror gjelbër. Enë gjithashtu mund të mbulohet me një kapak në mënyrë që pluhuri të mos vendoset, por është e rëndësishme që të ketë një qasje të vogël të ajrit dhe të dritës (por jo rrezet e drejtpërdrejta të diellit). Gjatë gjithë procesit, ne monitorojmë garazhin për ta mbajtur atë të lagur;
  2. Dhe metoda e dytë, pa garzë: pasi të kemi larë më në fund jardice, ne derdhim një sasi shumë të vogël të ujit në enë, fjalë për fjalë dy / tre ose katër lugë (në varësi të sasisë së drithërave) dhe llokoçis atë periodikisht çdo disa orë. Gjëja kryesore është se hikërror gjelbër mbetet mjaft i lagësht, por në të njëjtën kohë që nuk ka pothuajse asnjë ujë në tank. Vetëm në fund të fundit në një sasi të vogël.
  3. Dhe mënyra e fundit për të mbirur hikërror, sipas mendimit tonë, është më e lehtë dhe më e thjeshtë: shpëlarje me një sitë, lëni në të njëjtin sitë, duke e shpërndarë në mënyrë të barabartë në sipërfaqe. Ne vendosim këtë sitë të gjelbër të hikërror në një tas, mbulojeni atë me polietileni në krye, e cila është e mbuluar më pas me një thikë. Kështu, mbështjellja nuk laget nga poshtë, dhe nën polietilen krijohet një shtëpi mini-pulave, në të cilën ajo rritet me kënaqësi dhe shumë shpejt. Shpëleni atë herën tjetër që do të jetë e mundur në këtë sitë dhe, nëse është e nevojshme, përsëritni gjithçka. Megjithëse zakonisht ka shumë pak kohë për të mbirur, që ripërpunimi ndodh vetëm për të çliruar hikërror të gjelbër të gjelbër nga fibra e tretur në mukozë (që nuk i pëlqen) dhe pastaj mund ta hani atë.

Si rregull, nëse temperatura e ambientit është mjaft e ngrohtë, hikërror gjelbër do të fillojë të mbijë në rreth 8-30 orë. Në një majë, ndoshta pak më të gjatë, por kjo është e rrallë. Çdo 5-10 orë, hikërror duhet të lahet më tej (nuk zbatohet për metodën e tretë), nëse deri në atë kohë nuk ka mbirë ende. E pra, në qoftë se ju ende mbin, ende nuk me ngut për t'u çlodhur në mënyrë të shpejtë Si rregull, nëse temperatura e ambientit është mjaft e ngrohtë, hikërror gjelbër do të fillojë të mbijë në rreth 8-30 orë , dhe të marrë dhe pije atë përsëri, pas së cilës me një ndjenjë të arritjes dërgoni të ruajtura në frigorifer.

Si të hani hikërror gjelbër

Dhe tani për më të këndshme. Hikërror mund të hahet vetëm si kjo, pa asgjë dhe duke shtuar përbërës të ndryshëm: kripë, zarzavate, erëza, mjaltë, manaferrat, disa vajra të papërpunuara të papërpunuara, presion të ftohtë ose presion të ftohtë (për shembull, farë liri vaj ), etj. Shumë njerëz më pëlqen ta shtojnë atë në salcat e perimeve dhe enët tradicionale, për shembull, perimet e zeza, mallrat e pjekura, supat, enët anësore. Gjithashtu, lakër hikërror janë shtuar në smoothies gjelbër dhe smoothies të ndryshme.

Për të gatuar qull tradicionale të gjelbër nga hikërror gjelbër i gjelbër, të gjitha që ju duhet është të derdhni ujë të valë mbi të, të mbuloni dhe të leni për të mbushur për një kohë (nga 10 minuta në një orë). Nga rruga, për këtë lloj qull, Zadrica nuk domosdoshmërisht mbin. Megjithatë, hikërror i gjelbër i gjelbër do të jetë shumë më i dobishëm dhe lehtësisht i tretshëm për trupin tuaj.

Metoda e ruajtjes

Hikërror gjelbër i prokurosur nuk është i dëshirueshëm për të mbajtur më shumë se tre ose katër ditë. Në të njëjtën kohë ju duhet ta mbani në frigorifer. Përveç kësaj, është e rëndësishme që gjatë gjithë kësaj kohe ajo ishte në një anije të mbyllur, por nuk ishte e mbyllur fort, kështu që ajo nuk do të mbyste. Gjithashtu gjatë ruajtjes, është e dëshirueshme një herë ose dy herë në ditë për ta larë atë më tej.

Një tjetër jetë e madhe që na hackon prej nesh: kur vendosni hikërror të gjelbër të mbirë, mund të shtoni një sasi të vogël për të vaj vegjetal të papërpunuar (vetëm është e dëshirueshme jo liri, pasi ajo shpejt oksidohet në kontakt me ajrin e hapur). Në raste të tilla, vaji do të luajë rolin e një ruajtësi dhe pengon germimin e mëtejshëm të farave. Në të njëjtën kohë nuk do të jetë e nevojshme që vazhdimisht të lani qull gjatë ruajtjes.

Ju mund të blini hikërror të gjelbër me cilësi të shkëlqyeshme dhe mjaft të mëdha me ndihmën e dyqanit tonë. Për ta bërë këtë, shkoni te lidhja e mëposhtme: GREKE GREKE . Atje, në përshkrimin e produktit, mund të lexoni për vetitë dhe karakteristikat e saj të mrekullueshme përfituese.

Gëzoni ushqimin tuaj dhe shëndet të mirë!

Новости:
Мастер натяжные потолки
Статьи Опубликовано: 21.12.2016 Мастер потолков монтаж натяжных потолков в Челябинске, 3D потолки, резные натяжные потолки Apply Понгс (Pongs) – выпускает полотна, как матовой и сатиновой фактуры, так

Выбор хороших натяжных потолков
Качественные натяжные потолки придают помещению изысканный вид, подчеркивают особенности интерьера. В сочетании с подсветкой натяжные потолки могут создавать действительно оригинальные и изысканные интерьеры.

"Element" - натяжные потолки в Санкт-Петербурге
  Мы рады предложить вам действительно огромный выбор материалов и решений для декорирования потолка. У нас вы найдёте любые варианты натяжных потолков: от традиционных до самых неожиданных и ярких.

Какие выбрать светильники для натяжных потолков, основные правила
Светильники для натяжных потолков представлены множеством исполнений, отличных по конструкции, параметрам, способу крепления и типу источника света. Такое разнообразие моделей разных марок (в частности,

Вредны ли натяжные потолки
Натяжные потолки являются довольно популярной отделкой. И это объяснимо: данные потолки обладают целым рядом бесспорных достоинств: легкость и быстрота монтажа, гидростойкость, огнестойкость, гигиеничность,

Обои или натяжной потолок что сначала. [Priori]
Приступая к работе нужно учитывать, что обе бригады работают на результат, которым является качество и долговечность. Потому если до финишной отделки стенок установить натяжной потолок будет просто и профили

Почему провис натяжной потолок в доме и как это исправить?
Натяжной потолок – стильно, модно, практично! Это довольно крепкое и износостойкое полотно, способное, при соответственном к нему отношении, служить десятилетия. Но в жизни случается всякое: нередки

Багет для натяжных потолков - какой лучше, размеры и виды ПВХ и фиксирующего профиля, как клеить, цена и где купить в Москве и СПб
Несмотря на то, что натяжные потолки не так давно появились на российском рынке, они успели завоевать большую популярность среди населения. По большей части это связано с тем, что натяжной потолок вписывается

Багет для натяжных потолков
Люди, решившие сделать натяжной потолок впервые наверняка заинтересовывались вопросом: как держится пленчатое полотно на потолке без особо видимых креплений. Все дело в специальной рейке, получившей название

Как сделать 3d потолок своими руками – фото 3д потолков
Традиционное оформление потолков –  побелка  и штукатурка, все чаще уступает место новым оригинальным методам. И если для классических  и офисных стилей рекомендуется  довольно сдержанный дизайн потолочных