Si të zgjidhni një sobë për të dhënë

 1. Moti nuk ka Shumica shkojnë në vend gjatë fundjavës - nga fundi i prillit deri në fillim të tetorit....
 2. Ne e admirojmë zjarrin
 3. Ka ngrohje
 4. Deri ose anash?
 5. Si duket
 6. Gatim në sobë
 7. Asnjë zjarr
 8. Sa larg nga muri
 9. Si të fle tërë natën
 10. Kursime apo shpenzime?
 11. Sa shumë

Moti nuk ka

Shumica shkojnë në vend gjatë fundjavës - nga fundi i prillit deri në fillim të tetorit. Në këtë periudhë kalendarike, temperatura mesatare ditore minimale në Qarkun Qendror të vendit është 2.3 në prill, 9.3 maj, 12.5 qershor, 15 korrik, 13.8 gusht, 8.6 shtator, 3 tetor 3.7 gradë mbi 0. Edhe në verë, muajt e nxehtë ka ditë kur temperatura bie nën vlera të rehatshme. Në vjeshtë, temperatura bie edhe më e ulët dhe reshjet shtohen. Natyrisht, edhe në vilë verore ju duhet të ngrohni dhomën për një qëndrim të rehatshëm.

Gjithmonë dru zjarri, dru zjarri kudo

Në shumicën e zonave periferike nuk ka gaz, por në shumicën e tyre ka energji elektrike dhe sigurisht ka dru zjarri kudo. Le të përpiqemi të kuptojmë sasinë e madhe të pajisjeve për ngrohjen e drurit dhe të zgjedhim mundësitë më të lira.

Ne e admirojmë zjarrin

Ne do të pushoni dhe të relaksoheni në qoftë se sobë ka një derë fireplace me xham. Pas të gjitha, me të ajo do të kthehet në një sobë fireplace. Nëpërmjet xhamit do të admirojmë lojën e flakës së dhunshme dhe do të kalojmë kohën. Madhësia e xhamit dhe derës ndikon drejtpërdrejt në rishikimin dhe çmimin. Më shumë xhami do të thotë më mirë për të parë zjarrin dhe për të marrë më shumë kënaqësi. Vërtetë dhe duhet të paguani më shumë kur bleni. Në botë ka vetëm 2 prodhues të syzeve me fireplace - Japanese NipponGlass dhe German SchottRobax. Të dy kompanitë ruse dhe ato të huaja i vunë vetëm - nuk ka syze ruse. Xhami shpesh është drejtkëndor, por ka soba me syza gjysmë rrethore, panoramike, prismatike.

Ka ngrohje

Nxehtësia mund të rrezatojë, depërton thellë në trup dhe ngrohjen e eshtrave. Ne ndiejmë të njëjtën ngrohtësi kur rrimë pranë zjarrit. Ne ndiejmë ngrohtësinë e zjarrit dhe si na ngroh. Por efekti i saj shtrihet në 1-2 metra. Ngrohja e konvekcionit është më e efektshme dhe përhapet më shpejt dhe më larg. Furra për cottages me ngrohje konvekthi mund të ngroh ajrin e brendshëm në dimër për 40 minuta.

Deri ose anash?

Furra me një kuti zjarri të orientuar horizontalisht dhe dyer ju lejojnë të ngarkoni dru zjarri 'shtrirë'. Furra të tilla kanë një pamje klasike, por zënë një zonë të madhe. Furrat me një furrë vertikalisht të orientuar dhe një derë rriten lart dhe prandaj zënë një zonë të vogël. Dru zjarri është 'në këmbë', por gjatësia e druve të zjarrit mund të jetë edhe më e gjatë.

Si duket

Në vilën verore, stufa ndizet jo rrallë, por është vazhdimisht e dukshme. Për ata që kujdesen për pamjen e furrës ka një sasi të madhe opsionesh për dekorimin e jashtme.
Pllaka qeramike

Pllaka qeramike

- Pllaka

- Çelik ose gize, të mbuluara me smalt

- Guri natyror

Stili i pjekjes mund të jetë
- Antik


- moderne

- Klasike

Ju mund të hyni në sobë në çdo brendshme, ose të bëni sobën një element qendror.

Gatim në sobë

Në zonat periferike, ku nuk ka energji elektrike, ose ka ndërprerje të saj, funksioni i sobës së gatimit është i domosdoshëm. Kur ndizet, gazrat e nxehtë të zjarrit kalojnë nëpër dhomën e sipërme dhe në kontakt me brendësinë e furrës ngrohin atë. Një kazan, një tigan, një tigan fryhen si në një sobë të rregullt. Kjo nuk do të mbetet e uritur në asnjë kataklizëm. Një furrë e quajtur ngrohje dhe gatim. Në zonat periferike, ku nuk ka energji elektrike, ose ka ndërprerje të saj, funksioni i sobës së gatimit është i domosdoshëm

Asnjë zjarr

Shumica e shtëpive të vendit janë ndërtuar me materiale të djegshme. Shields, timber, rreshtim, shkrimet. Është e rëndësishme për të mbrojtur muret, pranë së cilës qëndron sobë. Opcioni më i lehtë - ekranet e çelik me izolim të vendosur nën to. Dallimet estetikisht sugjerojnë instalimin e paneleve izolues termik (minerit, superisol), të cilat mund të zbukurohen me gurë natyralë, pllakë ose suva, të pikturuar në çdo ngjyrë.

Sa larg nga muri

Distanca në mur nga sobë e hedhur hekuri duhet të jetë më e madhe, sepse Ajo transmeton rrezatim të fuqishëm infra të kuq nëpër tërë trupin, duke ngrohur objektet e afërta pa e mbingarkuar ajrin. Më afër murit mund të vendosen furrat e konvekcionit, sepse ata janë të ftohur fuqishëm nga rrjedha e ajrit që kalon përmes tyre. Furra të tilla shpejt ngrohin ajrin (por jo objekte) në dhomë, por thajnë ajrin.

Si të fle tërë natën

1. Gjëja më e rëndësishme për të ngrohur shtëpinë. 2. Për të përdorur furrën me akumulim të nxehtësisë. 3. Përdorni sobë në lidhje me konvektorët që ndizen kur temperatura bie nën nivelin e komoditetit. 4. Përdorimi i një sobë me djegie të gjatë është e mundur, por shoqërohet me një clogging të shpejtë të oxhakut. Dhe mbani mend! Asnjë nga artikujt nuk do të punojë normalisht nëse shtëpia është e izoluar dobët.

Kursime apo shpenzime?

Llogaritni se sa na kushton energjia e druve të zjarrit. Kostoja e një kubike dru zjarri është 1300. Për shkak të marrëveshjes së palosshme, vëllimi aktual i marrë për këto para është 0.7m3. Me shpërndarjen e 1 kub të drurit të zjarrit normalisht të shtruara do të kushtojë 2600 rubla. Në një kub do të ketë 700 kg. dru zjarri. 1 kg të thata, dmth. Druri i zjarrit që kishte qëndruar për 1-2 vjet, përmban 4 kW energji. Efikasiteti i një furre moderne është i tillë që 3 kW i jepet dhomës. Kështu, për 2600 rubla ju merrni 2100 kW. 1 kW do t'ju kushtojë 1.25 rubla. Kostoja e 1 kW të energjisë elektrike me një tarifë të vetme në rajonin e Moskës është 4.81 rubla, por energjia elektrike nuk do t'ju japë një autonomi, rehati, brendshme, kohë të lirë dhe kënaqësi.

Sa shumë

Kostoja e furrës për të dhënë fillon nga 6000 rubla. Kostoja e oxhakut gardian prej 12,000 rubla. Nëse keni izolim termik, ngjitës, plus ju mund të bëni disa gjëra vetë, atëherë oxhaku do të kushtojë nga 6000 rubla. Instalimi nga profesionistët do të kushtojë 20,000 rubla. Profesionale do të thotë edhe garanci, përvojë dhe siguri.

Profesionale do të thotë edhe garanci, përvojë dhe siguri

Si të montoni oxhakun?

Deri ose anash?
Kursime apo shpenzime?
Si të montoni oxhakun?
Новости:
Мастер натяжные потолки
Статьи Опубликовано: 21.12.2016 Мастер потолков монтаж натяжных потолков в Челябинске, 3D потолки, резные натяжные потолки Apply Понгс (Pongs) – выпускает полотна, как матовой и сатиновой фактуры, так

Выбор хороших натяжных потолков
Качественные натяжные потолки придают помещению изысканный вид, подчеркивают особенности интерьера. В сочетании с подсветкой натяжные потолки могут создавать действительно оригинальные и изысканные интерьеры.

"Element" - натяжные потолки в Санкт-Петербурге
  Мы рады предложить вам действительно огромный выбор материалов и решений для декорирования потолка. У нас вы найдёте любые варианты натяжных потолков: от традиционных до самых неожиданных и ярких.

Какие выбрать светильники для натяжных потолков, основные правила
Светильники для натяжных потолков представлены множеством исполнений, отличных по конструкции, параметрам, способу крепления и типу источника света. Такое разнообразие моделей разных марок (в частности,

Вредны ли натяжные потолки
Натяжные потолки являются довольно популярной отделкой. И это объяснимо: данные потолки обладают целым рядом бесспорных достоинств: легкость и быстрота монтажа, гидростойкость, огнестойкость, гигиеничность,

Обои или натяжной потолок что сначала. [Priori]
Приступая к работе нужно учитывать, что обе бригады работают на результат, которым является качество и долговечность. Потому если до финишной отделки стенок установить натяжной потолок будет просто и профили

Почему провис натяжной потолок в доме и как это исправить?
Натяжной потолок – стильно, модно, практично! Это довольно крепкое и износостойкое полотно, способное, при соответственном к нему отношении, служить десятилетия. Но в жизни случается всякое: нередки

Багет для натяжных потолков - какой лучше, размеры и виды ПВХ и фиксирующего профиля, как клеить, цена и где купить в Москве и СПб
Несмотря на то, что натяжные потолки не так давно появились на российском рынке, они успели завоевать большую популярность среди населения. По большей части это связано с тем, что натяжной потолок вписывается

Багет для натяжных потолков
Люди, решившие сделать натяжной потолок впервые наверняка заинтересовывались вопросом: как держится пленчатое полотно на потолке без особо видимых креплений. Все дело в специальной рейке, получившей название

Как сделать 3d потолок своими руками – фото 3д потолков
Традиционное оформление потолков –  побелка  и штукатурка, все чаще уступает место новым оригинальным методам. И если для классических  и офисных стилей рекомендуется  довольно сдержанный дизайн потолочных